Држати кашику, оловку и чекић

Београдска шака – протетичка роботска шака

Назив предмета: Београдска шака – протетичка роботска шака

Аутори: Рајко Томовић и Миодраг Ракић

Произвођач: Институт Михајло Пупин

Место и време настанка: Београд, СФРЈ, 1963. година

Димензије (cm): 10 . 8 . 30

Инвентарни број: Т:91.3

 

Године 1963, Рајко Томовић и Миодраг Ракић, професори Електротехничког факултета у Београду, започели су пионирски рад на изради вештачке шаке. Исте године, на Институту Михајло Пупин конструисали су модел прве на свету протетичке роботске шаке са екстерним напајањем. Шака је имала пет прстију, микроелектрично управљање и сензорску повратну спрегу. Омогућавала је хватање предмета савијеним и опруженим прстима. Овај модел мултифункционалне спољашње ручне протезе познат je у свету као Београдска шака. Иако није била у употреби као ортопедско помагало, Београдска шака је значајна јер је током даљих истраживања утицала на развој роботских руку у свету. Развијајући нове верзије, на побољшању њене адаптивности радио је тим инжењера из Института. 

Рад на роботској шаци интензивирао је активности у области роботике у Институту Михајло Пупин, па је 1967. године основана Лабораторија за роботику, прва у Југоисточној Европи. 

11-16 ч, понедељком и петком је затворен за посетиоце

300 динара – појединачна карта 500 динара – породична карта За децу до 7 година улаз је бесплатан (осим за групне организоване посете) Радионице се организују у сарадњи са школама и предшколским установама.

Музејска поставка у Галерији Александар Деспић, Галерија играчака, Научна играоница Скендербегова 51, 11158 Београд (Градски превоз: трамваји 2, 5, 10, аутобуси 26, 79)